Ubytování

Jedna z oblastí, která byla pro Bulharsko problematickou bylo právě ubytování. 
V posledních letech však došlo k výraznému zlepšení, neboť příliv investorů umožnil výstavbu a rekonstrukci ubytovacích kapacit. Jak výběr ubytování, tak i jeho ceny jsou moc rozmanité. 

Specialistou na Bulharsko je CK Alexandria, proto Vám doporučujeme se podívat na nabídku ubytování na těchto stránkách. Najdete zde ubytování všeho druhu, od levných penzionů až po 5-ti hvězdičkové hotely.

Nabídka zimního ubytování bude k dispozici v průběhu měsíce října tohoto roku. 

Ceny ubytování v Sofii jsou jako v každé metropoli jedny z nejvyšších. Většinou zde najdete vysoké hotely z dob socializmu, ale v centru města přibývá i soukromých hotelů s velice kvalitními službami a vybavením. Menší rodinné hotely bývají také pohodlné a cenově přijatelné, omezený počet lůžek se brzy zaplní, takže si raději předem rezervujte místo. Mnoho z těch nejlepších rodinných podniků se nachází jižně na předměstích Simeonovo, Dragalevci a Vladaja. Jsou to dobré výchozí body pro cesty k hoře Vitoša a hotely zde nabízejí slušnou úroveň pohodlí i služeb. 

Jako všude i zde nacházíme různé druhy ubytování od kempy až po hotely. Poměrně rozšířenou formou ubytování jsou i priváty, které jsou zajímavé především pro mladší, kteří do Bulharska jedou bez předchozí rezervace. Ceny privátního ubytování se pochybují od 10 Leva do 25 Leva. Vyšší jsou logicky ceny ve vyhledávaných lokalitách jako Sozopol, Nessabar či Primorsko. Ve městech se pochybují zhruba na úrovni 15 - 20 Leva. 

Budete-li se chtít dostat na předměstí Simeonovo, jeďte tramvají č. 14 nebo 18 do stanice Seminarija (první zastávka poté, co se vynoříte z parku) a pak autobusem č. 67. Jinak jeďte tramvají č. 9 nebo 14 na konečnou zastávku Hladilnika a pak jeďte autobusem č. 122 do Simeonova, nebo č. 64 a 93 do Dragalevci. Autobusem č. 98 můžete jet od Hladilnika buď do Simeonova, nebo do Dragalevci. 

Máte-li namířeno rovnou do hor nebo k moři počítejte s následující situací. 
Kempy Vám zásadně nedoporučujeme, i když je pravda, že existuji i světlé výjimky. Jednou z nich je např. camping Arapja, který se nachází cca mezi Lozencem a Carevem, jižně od Burgasu. Chatka stojí 10 Leva, stanování je pak 13 nebo 7 Leva za noc v závislosti na velikosti stanu, připlácí se také za elektřinu a vodu 2+2 Leva za den. Jsou i kvalitnější chatky s vlastním WC a koupelnou, které stojí 0-25 Leva za noc. 

Další výjimky tvoří campingy Kavacite, Gradina, Zlatná Rybka, Veselie, všechny se nachází cca 2 - 4 km od Sozopolu. V areálu jsou restaurace, kavárny i noční klub. Před campingem Kavacite je nehlídané parkoviště, avšak po zaplacení příslušného poplatku je možné mít auto prakticky vedle chatky. Nejlepší však na těchto campingách je pláž! 

Hotely u moře si účtují často velmi vysoké ceny (však záleží na popularitě lokality), které nevždy odpovídají kvalitě nabízených služeb. Za nejlevnější hotel zaplatíte 40 leva za noc. Cena v luxusnějším hotelu je pochopitelně mnohem vyšší (až 300 Leva). Skoro na každém kroku Vás budou ,,pronásledovat" různí ubytovací agenty a to počínaje od areálů letišť a nádraží. 

Pokoje k pronájmu jsou samozřejmě další variantou. V případě, že se rozhodnete ubytovat se v soukromí, ještě na začátku se podívejte do pokoje, který Vám budou pronajímat, abyste se ujistili, že odpovídá Vaším představám. Pokoje k pronajmutí jsou v dispozici v Sofii, Plovdivu, Varně, Burgasu a dalších početných turistických místech, zvláště podél pobřeží a v malých horských vesničkách. Můžete si je zamluvit přes turistická informační centra, ubytovací kanceláře nebo v soukromých a ve spolupracujících firmách, které se specializují na pronájmy pokojů. Jestliže u někoho doma zůstanete, měli byste se zaregistrovat u policie do tří pracovních dnů. Agentury vás zaregistrují automaticky, ale někteří hostitelé neberou tuto formalitu velice vážně. Počítejte také s tím, že v turistických střediscích u moře v letní sezóně, zvláště v měsících od poloviny června do konce srpna, je skoro nadlidský výkon najít si jakékoliv ubytování. 

I proto Vám doporučujeme využít služeb cestovních kanceláří. 
Největším touroperátorem pro Bulharsko je u nás CK Alexandria, kde si můžete vybrat z široké nabídky letovisek s ověřenými ubytovacími kapacitami a kvalitními službami. K dispozici Vám budou i česky mluvící delegáti, takže o Vás bude skvěle postaráno. 

V letovisku Primorsko je i dětský klub, kde s CK Alexandria můžete nechat své děti zdarma "řádit" celý den.