Doprava

Letadlem

V Bulharsku jsou tři mezinárodní letiště - Burgas, Varna a Sofia. Do Burgasu a Varny se lze dostat i přestupem v Sofii nebo chartrovým letem s cestovními kancelářemi.

Z Ruzyňského letiště v Praze létají pravidelné linky vypravované ČSA pouze na letiště v Sofii. Do Burgasu či Varny se letecky dostanete pouze přestupovými lety či tzv. charterovými lety, popřípadě musíte ze Sofie jet dál vlakem či autobusem. Ceny pravidelných linek jsou dražší než charterové lety, které organizuji jednotlivé cestovní kanceláře či agentury.

ČSA pořádají do týdne mezi Prahou a Sofií sedm letů otáčkových a čtyři nocující. Do Bulharska létá také bulharská Bulgaria Air. Lety obou společností jsou provozovány podle pravidel vzájemné spolupráce, takže si lze vybrat ze dvou letů jedné či druhé společnosti. Cena letenek je ale stále dost vysoká. Letenka musí být vystavena nejpozději 10 dnů před odletem. Dítě do 2 let platí obvykle 10% ceny, do 11 let 67% ceny. Zajímavá může být i nabídka bulharské letecké společnosti Hemus Air se zastoupením v Bratislavě. Atraktivní jsou také nabídky tzv. nízkonákladových dopravců jako např. Smart Wings, Sky Europe aj. Společnost Alitalia prodává cenově zajímavé letenky do Sofie, a to přes Milano, existují i další výhodné nabídky s přestupem od společností Malev, Brussel Air, Lufthansa aj.

Přibližné ceny zpátečních letenek:

 

Praha - Sofie (SOF) cca 7 590 - 9 159 Kč (včetně tax a tranzakčních poplatků)
Praha - Burgas (BOJ) a
Praha - Varna (VAR)
cca 7 000 Kč (včetně tax a tranzakčních poplatků)


Mezinárodní letiště Sofia (SOF)

leží asi 10 kilometrů východně od centru města.

Autobus číslo 84

, kterým se můžete dostat do centra města (do Sofijské Univerzity), jezdí od 05:00 h do 23:00 h v časovém intervalu každých deset minut a od 21 do 23:00 h - každých dvacet minut. Jízdenka stojí 0, 70 BGN (cca 0, 35 eur). Jízdenky se prodávají v trafice na autobusové stanici, která je poblíž terminálu "Přílety". V případě, že budete s sebou mít zavazadla větší než 60x60x40, musíte koupit jízdenku i pro něj.

 

Pokud není doprava z letiště zajištěna cestovní kanceláří nebo hotelem, můžete využít taxíky. Sofijské letiště spolupracuje s taxi firmou OK Supertrans, tel. 02 973 21 21 a její stánek je u terminálu "Přílety". Doporučujeme, abyste nejeli náhodným taxíkem, anebo sjednat jízdné ještě před nastoupením do vozu, protože taxikáři často vůbec nezapnou taxametr a cizincům účtují vyšší ceny. Cena do centra Sofie by neměla stát více než 6 - 7 BGN (3 - 3, 5 euro).K vybavení sofijského letiště patří parkoviště (2 BGN za první hodinu, cca 1 euro), banky a směnárny otevřené non stop, pošta, duty-free shopy s pracovní dobou 06 - 22 h, restaurace Da Vinci, bary Pronto 1 a 2, Atlas a půjčovna automobilů.Mezinárodní letiště Bourgas (BOJ)

leží 13 kilometrů od města. Autobusy do centra jezdí po dvaceti minutách. Snadno dosažitelné jsou také vozy taxi. Letiště disponuje duty-free shopem, non-stop směnárnou, restaurací, barem a půjčovnou automobilů.Mezinárodní letiště Varna (VAR)

leží 9 kilometrů od města. Autobusy do Varny odjíždějí z letiště každých dvacet minut. Využít lze také vozů taxi. K vybavení letiště patří duty-free shop, banka a směnárna s non-stop provozem, restaurace, bary a půjčovna automobilů.Doba letu: 1,50 minut

Osobním automobilem

Vzdálenost mezi Českou Republikou a pobřežím Černého moře je cca 1300-1600 Km, dle místa odjezdu a příjezdu. Je ovšem nutné počítat se špatným stavem vozovek. V Bulharsku jsou navíc velmi důsledné a časté dopravní kontroly. V posledních letech už nemusíte mít strach z nutnosti uplácení. Pokud jede do Bulharska v zapůjčeném nebo firemním vozidle, musíte mít plnou moc od majitele vozidla ( s překladem do bulharštiny a jednoznačně řešeným vztahem k zapůjčenému vozidlu). Pokud tomu tak není, může dojít k zabavení dopravního prostředku.

 

Řada našich turistů se v posledních letech autem či motocyklem do Bulharska vypravila a mnozí si tuto volbu nemohou vynachválit. Rodina se dvěma dětmi tímto způsobem zvládne cestu do Bulharska a zpět asi za 8.000.-Kč. Na hranicích osobní vozy obvykle nečekají, kromě jugoslávských, proto je o něco lepší zvolit trasu přes Rumunsko. Tolik obávané vymáhání úplatků už není větším problémem, neboť došlo k řadě opatření. Korupce mezi pohraničníky a celníky přesto nebyla vymýcena zcela. Řidiči zájezdových autobusů údajně stále odevzdávají "dárky" v podobě cigaret či piv, pro rychlejší a bezproblémové odbavení. U osobních aut není větší riziko. Se stížností na pohraničníky je možné se případně obrátit na speciální linku 983 18 65.Musíte mít sebou:

- zelenou kartu

 

- mezinárodní poznávací značku

 

- technický průkaz

 

- nejlépe mezinárodní ŘP

 

- notářsky ověřený souhlas majitele (při cestě vypůjčeným vozem)

 

- hasící přístroj

 

- lékárničku

 

- výstražný trojúhelník

 

- pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 1,6 mmTrasy:

doporučujeme využít programy typu road planer.


Náš tip:

Praha - Varna: trasa je dlouhá asi 1 600 km. Nejrychlejší cesta vede přes Bratislavu, Budapešť, Segedín hraniční přejezd Nagylac/Nadlac. V Rumunsku budete pokračovat směrem na Arad a Bukurešť, odkud pojedete na hraniční přejezd Giurgiu/Ruse (most). Nevýhodou této trasy jsou špatné silnice v Rumunsku a nutnost projíždět Transylvánské Alpy s klikatícími se úzkými silnicemi. Jízdu v noci nelze v Rumunsku doporučovat. Dnes se také nabízí možnost jet ze Segedínu do Bělehradu a pak pokračovat směrem na Niš a Sofii. Nevýhodou této trasy jsou zase poplatky za jugoslávské dálnice a poplatek za povolení průjezdu Jugoslávií.Některé další trasy: Přes Rumunsko:

Hranice ČR - Břeclav/Slovensko: Kúty - Bratislava - Rusovce/Maďarsko:Rajka - Budapest - Kecskemét - Szeged - Nagylak/Rumunsko:Nadlac - Arad - Deva - Sibiu - Pitesti - Bukuresti - Giurgiu/Bulharsko: Ruse (most Dunaj "Danube") - Razgrad - Šumen - Varna - Burgas (nebo Ruse - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Sliven - Burgas - Varna)

 

z Aradu možná také následující cesta po rumunské E70:

 

Arad - Timisoara - Caransebes - Drobeta - Turnu - Severin - Calafat/Bulharsko: Vidin (trajekt) - Montana - Sofia - Plovdiv - Stara Zagora - Karnobat - Burgas - Varna

 

(V případě trasy po E79: Arad - Paulis -Topolovatul Mare - Craiova - Montana - Sofia ad.)Přes Srbsko:

z Maďarska - Szeged/Srbsko:Horgos (dále po E75) - Subotica - Novi Sad - Bělehrad - Niš - Pirot - Dimitrovgrad/Kalotina (E80) - Sofia - Plovdiv - Stara Zagora - Karnobat - Burgas - Varna

Poplatky

Dálniční poplatky:

Slovensko - 100 Sk

 

Maďarsko - cca 720 Kč

 

Bulharsko - cca 600 Kč


Přechody:

most Danube (Georgia - Ruse) - 7 USD/vůz, 1USD/osoba

 

tranjekty přes Dunaj (Orjachovo - Vidina) - v průměru asi 15 USD/vůz + 3USD/osooba


Další poplatky:

tranzit Rumunskem - cca 330 Kč

 

Nákladní automobily a vozy k přepravě více než osm osob musí mít silniční známku.

 

Měsíční známka - 61 EUR

 

Týdenní - 25 EURPohonné hmoty:

Na Slovensku jsou ceny velmi podobné, v Maďarsku a Srbsku o něco vyšší, zato v Rumunsku a Bulharsku jsou ceny výhodnější. Benzínky jsou v Bulharsku od sebe vzdálené více než v ČR (cca. 30 - 40 km), proto je vhodné nenechávat tankování na poslední chvíli. Platí se obvykle hotově v místní měně. Karty přijímají jen větší benzínky s non stop provozem (např.Shell). Některé benzínky mohou být po 22.hodině už zavřené. Je zakázáno převážet do Bulharska benzín v kanystru!

 

Orientační cena benzínu v Bulharsku: cca 2,2lv = 29 Kč / litr.Rychlostní limity (dle Zákonu o silničním provozu v BR z r.2002):

  osobní automobily motocykly
obec: 50 km/h 50 km/h
mimo obec: 90 km/h 80 km/h
dálnice: 120 km/h 100 km/h

Co je třeba dále dodržovat:

- minimální hloubka desénu je 1,6 mm

 

- bezpečnostní pásy musí být zapnuté i na zadních sedačkách

 

- motocyklisté musí mít helmu a celoročně zapnutá světla

 

- v obydlených oblastech je zakázáno používat klakson mezi 22.00 a 06.00 hod. (o svátcích do 9.00 hod.)

 

- netelefonovat bez hands free sady

 

- pod hrozbou vysoké pokuty nevyhazovat odpadky z jedoucího vozu
Pokuty za nedodržení pravidel silničního provozu, podle zákonné změny z r.2005:

Doporučujeme důrazně předpisy dodržovat, vyhnete se vysokým pokutám a případné zvůli dopravních policistů.

 

- Překročení rychlosti do 20 km/h : 5 BGN, do 30 km/h: 10 BGN, do 40 km/h: 20 BGN, do 50 km/h: 30 BGN, nad 50 km/h: 70 BGN, opakované porušení 100 BGN.

 

- Jízda na červenou na křižovatce : 40 BGN

 

- Nesprávné předjíždění či nedání přednosti: 20 BGN

 

- Alkoholu v krvi od 0,5 do 1,2 promile : 300 BGN (opakovaně 500 BGN)

 

- Řízení bez ŘP : 100-300 BGN

 

- Nesvítící světla : 40 BGN

 

- Ojeté pneumatiky : 40 BGN

 

- Nepoužívání bezp.pásů (vč.zadních sedadel) : 40 BGN

 

- Zapnutý motor na parkovišti, pokud to není nezbytně nutné : 50 BGN

 

- Volání mobilem při jízdě bez použití hands-free sady : 40 BGN

 

- Nesprávné parkování: 200-3000 BGN

 

Poznámka: 1 BGN se přibližně rovná 15Kč.Dopravní nehoda, krádež auta:

Při dopravní nehodě při níž nebyl nikdo zraněn a škody nejsou odhadem vysoké, není po vzájemné domluvě řidičů nutné přivolávat policii. V opačném případě je postup standartní. Telefony: dopravní policie (KAT) : 165 (665060, 98272823), záchranka (barza pomošt) : 150, silniční pomoc (patna pomošt) : 146 (1286, 91146). I při malé škodě je třeba přivolat policii pokud hodláme uplatnit pojistku, neboť pojišťovny pochopitelně vyžadují policejní odhad škody. Za příjezd silniční pomoci na místo se účtují 2EUR za km. 50 EUR stojí každá započatá hodina práce na silnici. Hlavní autoservisy v Bulharsku jsou v Plovdivu ul. "Brezovsko šosé" 195, blízko dálnice, ve Stare Zagore (Průmyslová zona), ve Slivenu v blízkosti hlavní cesty, v Burgasu v městské části Izgrev.Operátoři mluví hlavně německy.

Autobusem

Již několik let se dá do Bulharska cestovat i pravidelnými linkovými autobusy, které jezdí z Prahy a Brna. Cesta autobusem má i přes své menší pohodlí určité výhody. Těmi jsou hlavně cena a údajně i rychlost (cca 24 hodin do Sofie a cca 30 hodin do moří).

 

Oficiálním zástupcem bulharských dopravců pro ČR je společnost

Eurotours

. Společnost Eurotours nabízí jízdenky na pravidelnou linku Group Company (číslo linky 000 024) Praha-Brno-Sofie, která jezdí na lince Praha-Brno-Sofie každý den ráno v 9:00 hod. z autobusového nádraží Florenc (nástupiště č. 9), z Brna následně v 11:30 hod. ze Zvonařky (nástupiště č. 38).

 

Společnost Eurotours dále nabízí jízdenky na linky Praha-Sofia dopravců Katev a Touring, o konkrétních terminech odjezdů se můžete informovat na tel. 224 218 700 nebo emailem na

eurotours (zavináč) seznam.cz

.

 

Společnost Eurotours dále nabízí pravidelnou linku Praha-Brno-Ruse-Šumen-Razgrad-Varna, která jezdí ve středu a v sobotu v 10:00 hod. z Prahy, Florenc, nást. č. 9, z Brna následně ve 12:30 hod. ze Zvonařky, nást. č. 38 (linka jede přes Rumunsko, pasažeři mohou cestovat na OP).

 

Firma

Jaromír Hlávka

(

www.bulharsko.org

, tel.: +420 602 231 498) z České Kamenice organizuje v termínech 8. června až 30. září 2007 kyvadlovou autobusovou přepravu do Bulharska směrovanou přes Srbsko, po trase Česká Kamenice - Praha (případně Hradec Králové) - Brno - Varna - Burgas - Pomorie (cca 1750 km, přibližně 30 hodin) za ceny pro rok 2007 -3 990 kč a děti do 12 let 2 790 kč.Kontakty, informace o aktuálních cenách:

Eurotours

- původni hala Autobusového nádraží Florenc (kancelář č. 9). Tel.: 224 21 02 21, Hot line: 724 13 23 65,

eurotours (zavináč) seznam.cz

,

www.eurotours.cz

V Sofii je pobočka Eurotours v přízemí hlavního železničního nádraží u úschovny zavazadel a též na autobusovém nádraží Trafik Market, stanek č. 61. V pracovních dnech je otevřena do 19,00 hod. o víkendu do 16,00 hod. Tel.: 02 / 832 31 38. Ve Veliko Tarnovo je kancelář na Autobusovém nádraží Jug. Tel.: 062 / 62 00 97.Jízdní řády

Praha - Florenc

denně linka 024 - GROUP COMPANY: Praha - Brno -Bělehrad - Sofie (vízová povinnost se Srbskem a Černou Horou je od r. 2003 zrušená, nutný cestovní pas)Přibližné ceny:

Odkud - Kam Jednosměrná Zpáteční
Praha - Sofie cca 1590 Kč cca 2590 Kč
Brno- Sofie cca 1490 Kč cca 2490 Kč
Praha - Varna cca 1900 Kč cca 3400 Kč
Praha - Plovdiv cca 1790 Kč cca 2999 Kč
Brno - Plovdiv cca 1690 Kč cca 2500 Kč
Praha - Ruse cca 1700 Kč cca 3200 Kč
Brno - Ruse cca 1700 Kč cca 3200 Kč

Slevy

jsou poskytovány dětem (30-90%), mládeži do 26 let, studentům, důchodcům a skupinám nad 8 osob (10%).

 

Lze zakoupit i přestupnou jízdenku z Prahy nebo Brna do různých měst a letovisek bulharského Černomoří (Balčik, Albena, Kavarna, Slunečné pobřeží, Obzor, Pomorie, Nesebr, Sozopol, Primorsko, Kiten, Carevo, aj.) v cenové relaci - jednosměrné cca 1250 - 1750 Kč a otevřené zpáteční (do 3 měs. od data zakoupení) v cenové relaci cca 2850 Kč - 3 000 Kč.

Vlakem

Cestování osobnými nebo lůžkovými vlaky, je pro cestu do Bulharska poměrně dobrou volbou. Výhodou je nejen pohodlí, ale věřte že průjezd bulharskými a rumunskými horami pro Vás může být i veliký zážitek. Na cestu do Bulharska lze využít mezinárodní slevy díky nimž je cesta vlakem i finančně výhodná. Vlaky jezdí po trase: Praha - Břeclav - Bratislava - Štúrovo/Szob - Budapešť - Lekesháza/Curtici - Bukurešť - Georgiu/Ruse - Sofie/Varna/Burgas.Letní spoje s lehátkovým vagónem (příplatek 602 Kč/lehátko), cesta trvá dvě noci:

Praha hl.n. - Burgas (9.6. - 16.9.) - po, út, čt, so, - 23:34 - 12:57 Burgas Praha hl.n. (11.6. - 18.9.) - po, st, čt, so, - 14:45 - 5:33 Praha hl.n. - Varna (11.6. - 14.9.) - st, pá, ne, - 23:34 - 10:10 Varna - Praha hl.n. (13.6. - 16.9.) - út, pá, ne - 17:30 - 5:33 Praha hl. n. - Sofia (11.6.-27.9.) - st, pá, - 6:08 - 22:20 Sofia - Praha hl.n. (do 1.10.) - so, po, 8:45 - 5:30Podrobnější popis trasy:

Praha hl.n. - Kolín - Kutná Hora hl.n. - Havlíčkův Brod - Žďár n.Sázavou - Tišnov - Brno hl.n. - Břeclav - Kúty (SK) - Bratislava hl.st. -Bratislava Petržalka - Rajka - Mosonmagyarovar (HUN) - Györ - Budapest-Kelenföld - Budapest-Keleti pu - Szolnok - Mezötur - Gyoma - Mezöbereny - Murony - Bekescsaba - Lökösháza - Curtici - Arad - Deva - Simeria - Alba Iulia - Blaj - Medias - Sighisoara - Brasov - Predeal - Sinaia - Ploiesti Vest - Bucuresti Nord Gr. A - Giurgiu Nord - Ruse(BG) - Ruse Razpredelitelna(BG) - Obrazcov Ciflik - Vetovo - Senovo - Prostorno - Razgrad - Samuil - Visoka Poljana - Chitrino - Kaspichan - Provadija - Sindel - Beloslav - Varna nebo - Šumen - Karnobat - Burgas

 

Zpět z Burgasu jede spoj mezi 11.6. a 12.9. v pondělí či sobotu, v 19:05 hod. (v Praze v 5:37). Zpět z Varny mezi 8.6. a 11.9. ve středu, čtvrtek a neděli v 17:25 hod. (v Praze v 5:37hod.).R 736 TRANSBALKAN

Budapest-Keleti pu - Szolnok - Mezötur - Gyoma - Mezöbereny - Bekescsaba - Lökösháza - Curtici - Arad - Deva - Simeria - Petrosani - Targu Jiu - Filiasi - Craiova - Caracal - Rosiori Nord - Bucuresti Nord Gr. A - Giurgiu Nord - Ruse(BG) - Ivanovo - Dve Mogili - Borovo - Bjala - Polski Trambesh - Gorna Orjahovitza - Polikrajshte - Pavlikeni - Levski - Pleven - Cherven briag - Mezdra - Sofia - Zaharna - Fabrika - Pernik - Radomir - Dupnica - Blagoevgrad - Simitli - Sandanski - General Todorov - Kulata - Promachon(GREK) - Strimon - Rodopolis - Kilkis - Thessaloniki.

 

Vyjíždí ve 20:42 hod., v Sofii je ve 22:45 hod. následujícího dne. Vlak je povinně místenkový. Má lehátkové a lůžkové vozy. Celní kontrola probíhá mezi zastávkami Bekescsaba a Lököshaza. Pohraniční přechod mezi Maďarskem a Rumunskem je Curtici, mezi Rumunskem a Bulharskem Ruse.Celoroční spoje:

Praha-Holešovice - Břeclav - Budapešť - Sofia - 10:58 - 22:20 Tato trasa je s přestupy v Břeclavi a Budapešti, doba čekání mezi přestupy je max. 1 hod.Ceny jízdenek:

Pro cestu do Bulharska jsou cenově výhodnější jízdenky s mezinárodní slevou-City Star (cena za dvě dospělé osoby činí cca 6 500 Kč) a Euro Domino, základní jízdenka se nevyplatí, její cena se totiž pohybuje mezi 3 100 - 4 100 Kč dle cíle.Ceny v eurech:

Z Prahy Trasa jednosměrná 1 os. zpáteční 2 os. zpáteční
Kam   Zák. Obyč. Zák. Obyč. Zák. Obyč.
Sofia Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 108,- 114,- *133,- *144,- *208,- *230,-
Burgas Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 129,- 134,- *133,- *144,- *208,- *230,-
Burgas Kúty–Rajka–Curtici-Russe 130,- 136,- *155,- *166,- *241,- *263,-
Varna Kúty-Rajka-Curtici-Russe 126,- 132,- *155,- *166,- *241,- *263,-
Varna Kúty–Szob–Subotica-Dimitrovgrad 133,- 139,- *133,- *144,- *208,- *230,-

 

Z Plzně Trasa jednosměrná 1 os. zpáteční 2 os. zpáteční
Kam   Zák. Obyč. Zák. Obyč. Zák. Obyč.
Sofia Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 112 119 *138,- *152,- *217,- *246,-
Sofia Kúty-Rajka- Curtici-Russe 126,- 133,- *151,- *165,- *237,- *265,-
Burgas Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 133 140 *144,- *158,- *226,- *255,-
Burgas Kúty-Rajka-Curtici-Russe 133,- 140,- *160,- *174,- *250,- *279,-
Varna Kúty-Rajka-Curtici-Russe 125 132 *160,- *174,- *250,- *279,-
Varna Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 136 143 *138,- *152,- *217,- *246,

 

Z Ostravy Trasa jednosměrná 1 os. zpáteční 2 os. zpáteční
Kam   Zák. Obyč. Zák. Obyč. Zák. Obyč.
Sofia Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 122,- 126,- *139,- *146,- *214,- *228,-
Burgas Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 127,- 130,- *126,- *133,- *194,- *208,-
Burgas Kúty-Rajka- Curtici-Russe 130,- 136,- *148,- *155,- *227,- *241,-
Varna Kúty-Rajka- Curtici-Russe 125,- 129,- *148,- *155,- *227,- *241,-
Varna Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 128,- 133,- *126,- *133,- *194,- *208,-

 

Z Brna Trasa jednosměrná 1 os. zpáteční 2 os. zpáteční
Kam   Zák. Obyč. Zák. Obyč. Zák. Obyč.
Sofia Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 103,- 105,- *120,- *123,- *182,- *188,-
Burgas Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 124,- 125,- *120,- *123,- *182,- *188,-
Burgas Kúty-Rajka- Curtici-Russe 125,- 129,- *142,- *145,- *215,- *221,-
Varna Kúty-Rajka- Curtici-Russe 122,- 124,- *142,- *145,- *215,- *221,-
Varna Kúty-Szob-Subotica-Dimitrovgrad 126,- 127,- *120,- *123,- *182,- *188,-

*ceny jízdenek se slevou City Star

 

- na českém úseku lze použít Junior pas či Z kartu

 

- pro malé skupiny je velmi zajímavá sleva City Star, kterou lze využít na různých trasách

 

- pro skupiny o 6 a více osobách lze žádat skupinovou jízdenku

 

- zajímavá je i sleva Eurodomino (ED Rumunsko+ED Bulharsko + úseková jízdenka na hranice Rumunska)

 

- bližší informace na

www.cd.cz